Hej alla danssugna barn 🙂
Nu är det längesen vi sågs och dansade tillsammans – men snart är det äntligen dax igen!
Vi hoppas ju förstås att du vill vara med och dansa denna termin också. Terminen börjar den 10 september och sista gången är den 19 november. Uppehåll för höstlov vecka 44.
Redan nu går det bra att anmäla de barn som varit med oss förra terminen. Den 20 augusti öppnar anmälan upp även för andra.
På grund av den rådande pandemin anpassar vi verksamheten något. Vi kommer fokusera på att dansa själva och i ring (samt med egen vuxen i yngsta gruppen). Eftersom vi ändå kommer hålla en del i varandra ansvarar vårdnadshavare för att alla deltagare tvättar händerna ordentligt med tvål och vatten före och efter danspasset. Vi förväntar oss också att alla deltagare följer Folkhälsomyndighetens generella riktlinjer och stannar hemma vid symptom. Vi har också anpassar tiderna för grupperna något för att minska trängsel i kapprummet och ber er begränsa antalet medföljande till barnet.
Tiderna för de olika grupperna är:
> 2-4 år med vuxen 16.30-17.00
> 4-6 år utan vuxen 17.15-17.45
> 6-9 år utan vuxen 18.00-18.45
Till första dansträningen behöver du ta med:
– En lapp med en önskning av en låt/sång/dansstil du tycker extra mycket om.
– Vattenflaska.
– Något att ha på fötterna så du inte halkar (skor eller barfota) samt sköna kläder.
Hoppas att vi ses i september!
Hälsningar Maria och Lina